İnsan Kaynakları Fonksiyonları

İnsan Kaynakları Fonksiyonları

And İlaçta işe alım, şirketin kurum kültürüne uygun, sürekli gelişim ilkesine inanan, vizyonu kurumun hedefleriyle örtüşen adayların açık pozisyonlarda değerlendirilmesi amacıyla, ihtiyaç durumunda yapılır.

Adaya işe uygunluk, genel yetenek ve İngilizce yeterlilik testleri uygulanır. İnsan Kaynakları Bölümü ve ilgili bölümün yöneticileri tarafından sürüdürülen, yetkinlik tabanlı mülakatlarda başarılı olan aday için süreç, İK teklifi ve giriş işlemlerinin tamamlanmsı ile sona erer.

And İlaç’ta eğitim yönetimi her sene gerçekleştirilen “Eğitim İhtiyaç Analizi” kapsamında yürütülür. Eğitimler teknik ve davranışsal yönde, çalışanların gelişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerçekleştirilir.

And ilaç çalışanları, yıllık satış hedeflerine ulaşma yolunda öne çıkan davranış ve çalışmalarıyla değerlendiriliyor. Yıl sonunda ödül kazanan çalışmalar, “toplam kazanç felsefesi” kapsamında maddi ödüle layık görülüyor ve ödül sahipleri şirket portalı aracılığıyla tanıtılıyor.

And ilaç’ta “ücretlendirme” ve “yan haklar” uygulamaları akılcı ve adil bir sistem kurmayı hedefleyen; “toplam kazanç felsefesi”ni yansıtan bir anlayış ile şekillendirilmiştir.

Başvur